February 8, 2020
Sandra Day O'Connor High School, San Antonio

Judges’ Schedule

Judges General Schedule

CategoryCommentsTimeLocationDirectors 
Judges' Meeting Judges should plan on enjoying some breakfast and waiting for a general meeting of all judges before going to individual room assignments.Breakfast helpers:8:00-8:30 AMCafeteria C BuildingSusanne DeJong, On Site Director, (O'Connor) Suzy Holland, Director (Warren) Jennifer Christianson (Boerne) and Kim McCarron (Brennan) , Onsite Food Coordinators
Tab Room (Same as Breakfast/Check-in)Turn in Judges' Packets here!10:00 AMLibraryBrigitte Deyle, Director O'Connor GNHS students
Score RoomOFF LIMITS TO JUDGES10:00 AMC108Jennifer Christianson, Director, (Boerne HS) Sandra Biles, (Connally HS), Audrey Saathoff (Hendrickson)
Awards Assembly3:30ish PMAuditorium (M Building)Susanne DeJong, Suzy Holland, Jennifer Christianson, Dr. Christopher Wickam
Judges not yet assigned: V.I.J.s (Very Important Judges)Often judges get sick or just do not show up, so we depend on our VIJS to take over!! We are so grateful to you!!!Meet in Cafeteria for assignmentTeachers: ) Non Native:

Judges Arts Schedule

Coordinator: Sandra Biles, Connally HS, Pflugerville Check the German on T-shirts, Posters, Photo Essays: Brigitte Deyle
CategoryLevelEntrantsTimeLocationJudges 
Club albums$All59 AM - 1PMJ117Norma Mc Laughlin (EF. Monica Diaz (O'Connor)
Crafts#All89 AM - 1PMJ116Barbara Gass, Deena Vasbinder
Digital Logo Design%All119 AM - 1PMG113Greg Livingston, Helen Tiseth
Doll Costume*All89 AM - 1PMJ121Wendy Moreland, Samantha Miller
GB Houses(Trad)$All129 AM - 1PMJ119Dawn Hoyack (Warren) Margaret Delgado
GB Houses (Non-Trad)$All129 AM - 1PMJ119Samantha Vora, Natasha Torres
Needle Work*All89 AM - 1PMJ121Wendy Moreland, Samantha Miller
Original Models@All129 AM - 1PMJ118Cristina Ramos, Erica Hawkins
Photo Essays$All109 AM - 1PMJ120Claudia Wunderlich, Teresa Tattersall
Photography$All179 AM - 1PMJ111Idalia Deck, Joseph Barrera
Poster Design@All159 AM - 1PMJ117Mr. Swan, Andrew Young
Research Papers%All119 AM - 1PMG113Tia Miller, Mack King
Scavenger Hunt(Schnitzeljagd)All149:40 -1:30 AMJ108Dr. Christopher Wickham (Professor Emeritus UTSA) Lily Heibel ( Cedar Ridge exchange student), Sienna Caspary (Judson Exchange student)
Shirt Design#All109 AM - 1PMJ113Wendy Patterson, Erica Dehoyos
Video ShowAll510 AM -12 PMG110Audrey Saathoff (Hendrickson)

Judges Declamation Schedule

Coordinator: Audrey Saathoff, Hendrickson HS, Pflugerville
CategoryLevelEntrants TimeLocationJudges
Poetry Memory113 9 AM - 1PMH109Esther Trevino (Stevens), Christopher Parks (LASA)
Poetry Memory2129 AM - 1PMH111Martina Guttenberg, Carol Duncan
Poetry Memory3109 AM - 1PMH113Susanne Tait, Beatrice Monroe
Poetry Memory479 AM - 1PMH114Brigitte Daniels, Claudia McShane
Poetry Reading1229 AM - 1PMH116 Dagny Stokes
Poetry Reading2249 AM - 1PMH118Adrian Jacson, Paula Arendt (Fredericksburg)
Poetry Reading3139 AM - 1PMH120Svenja Schulze, Katja Hicks
Poetry Reading4139 AM - 1PMH108Beate Marzec, Barbara Gold-Davis
Prose Memory1109 AM - 1PMH110Tracey Faske (La Grange), Ingrid Swan
Prose Memory269 AM - 1PMH115Tracey Faske (La Grange), Ingrid Swan
Prose Memory369 AM - 1PMH117Jennifer Bliss (New Braunfels), Daniel Farias (UTSA)
Prose Memory449 AM - 1PMH117Jennifer Bliss (New Braunfels), Daniel Farias (UTSA)
Prose Reading1139 AM - 1PMH119Christine Schneider (Smithson Valley), Generra Strankschreier
Prose Reading2149 AM - 1PMH121Dr. Craig McCarron (UIW), Gordana Wist de La Rosa,
Prose Reading3139 AM - 1PMH222Stacey Schuda, Birgit Hanson
Prose Reading499 AM - 1PMH220Helen Cronenberger, Lillie Webb
Advantaged (Nat)Poetry/Prose Memory2/19 AM - 1PMH220Helen Cronenberger, Lillie Webb

Judges Drama Schedule

Coordinator: Sandra Biles, Connally, Pflugerville
CategoryLevelEntrantsTimeLocationJudges
Skits149:45-10:45 AMH216Carmen Fies (UTSA) David Fies (UTSA)
Skits2411:00 AM-12:00 PMH216Carmen Fies (UTSA) David Fies (UTSA)
Skits3312:00-1:00 PMH216Carmen Fies (UTSA) David Fies (UTSA)
Skits429:15-9:45 AMH216Carmen Fies (UTSA) David Fies (UTSA)
Duet Acting139 AM - 1 PMG106Sylvia Rodax, Elke Rawcliffe
Duet Acting219 AM - 1 PMG106Sylvia Rodax, Elke Rawcliffe
Duet Acting359 AM - 1 PMG106Sylvia Rodax, Elke Rawcliffe
Duet Acting459 AM - 1 PMG106Sylvia Rodax, Elke Rawcliffe
Puppet ShowLower19 -9:15 AMG117Simone Bergmann (Champion), Zachary Svoboda (UTSA)
Puppet ShowUpper29:30-10:00 AMG117Simone Bergmann (Champion), Zachary Svoboda (UTSA)

Judges Music Schedule

Judges Music Schedule Coordinator: Audrey Saathoff, Hendrickson HS, Pflugerville
CategoryLevelEntrantsTimeLocationJudges 
Chorus*All19:00 AMK110Emily Gass, Wanetta Hill
Classical Instrumental Ensemble#All59 - 10:15 AMK118Joseph Barrera, Sheryl Tiseth
Contemporary German Music#All89:00-11:00AMK120Steven Carvajal (Warren), Tim Castillo (Warren)
EinzeltanzAll411:15 AM- 12:00 PMCourtyard Inclement weather: K111
Folk DanceAll212:00-12:45 PMCourtyard Inclement weather: K111
Polka Band#All910:45 AM- 1:00 PMK114Howard Teesdale, Marlene Pawelek
Vocal solos*All99:15 AM-1PMK110Emily Gass, Wanetta Hill

Judges Oral Tests Schedule

Coordinator: Leslie Decker, Cedar Ridge High School
CategoryLevelEntrantsTimeLocationJudges
Directed Dialogue1139 AM - 1PMH210Patrick Horton (Round Rock), Maureen Cartledge
Directed Dialogue289 AM - 1PMH212Julia Lesher (Anderson), Dagmar Alvis (Celmens)
Extemp Spkg399 AM - 1PMH214Christiane Lauffer (Canyon Vista MS), Ryan Browning (Grisham MS)
Extemp Spkg499 AM - 1PMH214Christiane Lauffer (Canyon Vista MS), Ryan Browning (Grisham MS)
Extemp SpkgAdvantaged59 AM - 1PMH219Denise Ainsworth (Brandeis), Scott Lauffer
Oral Presentation429 AM - 1PMH219Denise Ainsworth (Brandeis),, Scott Lauffer
Pair Discussion319 AM - 1PMH219Denise Ainsworth (Brandeis), Scott Lauffer
Sight Reading1219 AM - 1PMG111Margret Bamford, Eric Klumpe
Sight Reading2189 AM - 1PMG112Agnieszka Quinones (UTSA), Annette Medley
Sight Reading3149 AM - 1PMG114Rita Burnside, Edda Buchner
Sight Reading4139 AM - 1PMG116 Sylvia Mansour, Michael Stockinger

Judges Written Tests Schedule

Coordinator: J J Melgar, Westwood Student Proctors and Parent/Teacher Proctors: All test proctors should meet with coordinator in room J211 at 8:30 for a briefing!!
CategoryLevelEntrantsTimeLocation 
Culture Test1,224/269 AM - 1PMJ221Richard Deck
Culture Test3,418/119 AM - 1PMJ221Anthony Sisneros
Grammar Test1,221/259 AM - 1PMJ219
Grammar Test3,417/179 AM - 1PMJ219
Listening Comp1,222/22See Timed Tests Schedule BelowJ217Ms. Tamiverdi
Listening Comp3,417/16See Timed Tests Schedule BelowJ217
Reading Comp1,229/279 AM - 1PMJ215David Montez
Reading Comp3,422/219 AM - 1PMJ215
Spelling1,218/19See Timed Tests Schedule BelowJ218Grading: Proctors:
Spelling3,416/15See Timed Tests Schedule BelowJ218Grading: Proctors:
Vocabulary1,226/319 AM - 1PMJ216Kalonji Bradley-Brooks
Vocabulary3,421/19 9 AM - 1PMJ216
Written Test, AdvantagedAdvantaged311 AM J213Simone Bergmann (Champion)

Timed Tests Schedule

CategoryLocation
Listening Comprehension
Lower Level (1-2)9-10-11-12
Upper Level (3-4)9:30-10:30-11:30-12:30
Spelling
Lower Level (1-2)9:30-10:30-11:30-12:30
Upper Level (3-4)9-10-11-12

Timed Tests Schedule

CategoryLocation
Listening Comprehension
Lower Level (1-2)9-10-11-12
Upper Level (3-4)9:30-10:30-11:30-12:30
Spelling
Lower Level (1-2)9:30-10:30-11:30-12:30
Upper Level (3-4)9-10-11-12
[
CategoryCommentsTimeLocationDirectors 
Judges' Meeting Judges should plan on enjoying some breakfast and waiting for a general meeting of all judges before going to individual room assignments.Breakfast helpers:8:00-8:30 AMCafeteria C BuildingSusanne DeJong, On Site Director, (O'Connor) Suzy Holland, Director (Warren) Jennifer Christianson (Boerne) and Kim McCarron (Brennan) , Onsite Food Coordinators
Tab Room (Same as Breakfast/Check-in)Turn in Judges' Packets here!10:00 AMLibraryBrigitte Deyle, Director, Leslie Decker (Cedar Ridge) O'Connor GNHS students
Score RoomOFF LIMITS TO JUDGES10:00 AMC108Jennifer Christianson, Director, (Boerne HS), Sandra Biles (Connally), Audrey Saathoff (Hendrickson)
Awards Assembly3:30ish PMAuditorium (M Building)Susanne DeJong, Suzy Holland, Dr. Christopher Wickam
Judges not yet assigned: V.I.J.s (Very Important Judges) Often judges get sick or just do not show up, so we depend on our VIJS to take over!! We are so grateful to you!!!Meet in Cafeteria for assignmentTeachers: Katarina Talley (Steele) Non Native: UTSA Students :
CategoryLevelEntrantsTimeLocationJudges
Club albums$All59 AM - 1PMJ117Norma Mc Laughlin (EF), Monica Diaz (O'Connor)
Crafts#All89 AM - 1PMJ116Barbara Gass, Deena Vasbinder
Digital Logo Design%All119 AM - 1PMG113 Helen Tiseth, Greg Livingston
Doll Costume*All89 AM - 1PMJ121Wendy Moreland, Samantha Miller
GB Houses(Trad)$All129 AM - 1PMJ119Dawn Hoyack (Warren) Margaret Delgado
GB Houses (Non-Trad)$All129 AM - 1PMJ119Samantha Vora, Natasha Torres
Needle Work*All89 AM - 1PMJ121Wendy Moreland, Samantha Miller
Original Models@All129 AM - 1PMJ118Cristina Ramos, Erica Hawkins
Photo Essays$All109 AM - 1PMJ120Claudia Wunderlich, Teresa Tattersall (Brennan)
Photography$All179 AM - 1PMJ111Idalia Deck,
Poster Design@All159 AM - 1PMJ117Mr. Swan, Andrew Young
Research Papers%All119 AM - 1PMG113Tia Miller, Mack King
Scavenger Hunt(Schnitzeljagd)All149:30 -12:40 AMJ108Dr. Christopher Wickham (Professor Emeritus UTSA), Lilly Heibel (Exchange St. Cedar Ridge), Sienna Caspary (Exchange St. Judson)
Shirt Design#All109 AM - 1PMJ113 Erica Dehoyos, Wendy Patterson
Video ShowAll510 AM -12 PMG110Audrey Saathoff (Henderickson)
CategoryEntrantsTimeLocationJudges
Poetry Memory113 9 AM - 1PMH109Esther Trevino (Stevens), Christopher Parks (LASA)
Poetry Memory2129 AM - 1PMH111Martina Guttenberg, Carol Duncan
Poetry Memory3109 AM - 1PMH113Susanne Tait, Beatrice Monroe
Poetry Memory479 AM - 1PMH114Brigitte Daniels, Claudia McShane
Poetry Reading1229 AM - 1PMH116Adalee Torres, Dagny Stokes
Poetry Reading2249 AM - 1PMH118Adrian Jackson, Paula Arendt (Fredericksburg)
Poetry Reading3139 AM - 1PMH120Svenja Schulze, Katja Hicks
Poetry Reading4139 AM - 1PMH108Beate Marzec, Barbara Gold-Davis
Prose Memory1109 AM - 1PMH110Tracey Faske (La Grange), Ingrid Swan
Prose Memory269 AM - 1PMH110Tracey Faske (La Grange), Ingrid Swan
Prose Memory369 AM - 1PMH117Jennifer Bliss (New Braunfels), Daniel Farias (UTSA)
Prose Memory449 AM - 1PMH117Jennifer Bliss (New Braunfels), Daniel Farias (UTSA)
Prose Reading1139 AM - 1PMH119Christine Schneider (Smithson Valley), Generra Strankschreier
Prose Reading2149 AM - 1PMH121Dr. Craig McCarron (UIW), Gordana Wist de la Rosa,
Prose Reading3139 AM - 1PMH222Stacey Schuda, Birgit Hanson
Prose Reading499 AM - 1PMH220Helen Cronenberger, Lillie Webb
Advantaged (Nat)Poetry/Prose Memory2 and 19 AM - 1PMH220Helen Cronenberger, Lillie Webb
CategoryLevelEntrantsTimeLocationJudges
Skits149:45-10:45 AMH216Carmen Fies (UTSA) David Fies (UTSA)
Skits2412:00-1:00 PMH216Carmen Fies (UTSA) David Fies (UTSA)
Skits3311:00 AM-12:00 PMH216Carmen Fies (UTSA) David Fies (UTSA)
Skits429:15-9:45 PMH216Carmen Fies (UTSA) David Fies (UTSA)
Duet Acting139 AM - 1 PMG109Sylvia Rodax, Elke Rawcliffe
Duet Acting219 AM - 1 PMG109Sylvia Rodax, Elke Rawcliffe
Duet Acting359 AM - 1 PMG109Sylvia Rodax, Elke Rawcliffe
Duet Acting459 AM - 1 PMG109Sylvia Rodax, Elke Rawcliffe
Puppet ShowLower19:00 AMG117Simone Bergmann (Champion), Zachary Svoboda (UTSA)
Puppet ShowUpper29:30-10:30 AMG117Simone Bergmann (Champion), Zachary Svoboda (UTSA)
CategoryLevelEntrantsTimeLocationJudges
Chorus*All1K110Emily Gass, Wanetta Hill
Classical Instrumental Ensemble#All59 - 10:30 AMK118Sheryl Tiseth, Joseph Barrera
Contemporary German Music#All89:00-10:45AMK120Steven Carvajal (Warren), Tim Castillo (Warren)
EinzeltanzAll411:15 AM-12:15 PMCourtyard Inclement weather: K111
Folk DanceAll212:15-1:00 PMCourtyard Inclement weather: K111
Polka Band#All911:00 AM- 1:00 PMK114Howard Teesdale, Marlene Pawelek
Vocal solos*All99:15 AM-1PMK110Emily Gass, Wanetta Hill
CategoryLevelEntrantsTimeLocationJudges
Directed Dialogue1139 AM - 1PMH210Patrick Horton (Round Rock), Maureen Cartledge
Directed Dialogue289 AM - 1PMH212Julia Lesher (Anderson), Dagmar Alvis (Clemens)
Extemp Spkg399 AM - 1PMH214Christiane Lauffer (Canyon Vista MS), Ryan Browning (Grisham MS)
Extemp Spkg499 AM - 1PMH214Christiane Lauffer (Canyon Vista MS), Ryan Browning (Grisham MS)
Extemp SpkgAdvantaged59 AM - 1PMH219Denise Ainsworth (Brandeis), Scott Lauffer
Oral Presentation429 AM - 1PMH219Denise Ainsworth (Brandeis), Scott Lauffer
Pair Discussion319 AM - 1PMH219Denise Ainsworth (Brandeis),Scott Lauffer
Sight Reading1219 AM - 1PMG111Margret Bamford, Eric Klumpe
Sight Reading2189 AM - 1PMG112Agnieszka Quinones (UTSA), Annette Medley
Sight Reading3149 AM - 1PMG114Rita Burnside, Edda Buchner
Sight Reading4139 AM - 1PMG116Sylvia Mansour, Michael Stockinger
CategoryTimeLocationJudges
VarsityFinal game open for viewing in711:30 AM; 2:30 PM(game rooms) K 117, 119, 121Greg Marquardt, Director (Tivy) Marc Mays, SA, Spencer Fox
Novice 10:30 Final game open for viewing in K11959:00 AM-11:00 AM (game room) K 117, 119, 121Meet at 8 am in room H209 Pass Auf Timers and Scorekeepers)
CategoryLevelEntrantsTimeLocation Proctors meet in J211 at 8:30 am
Culture Test1,224/269 AM - 1PMJ221Richard Deck
Culture Test3,418/109 AM - 1PMJ221Anthony Sisneros
Grammar Test1,221/2519/209 AM - 1PMJ219
Grammar Test3,417/169 AM - 1PMJ219
Listening Comp1,222/22See Timed Tests Schedule BelowJ217Ms. Tamiverdi
Listening Comp3,417/15See Timed Tests Schedule BelowJ217
Reading Comp1,229/279 AM - 1PMJ215David Montez
Reading Comp3,422/209 AM - 1PMJ215
Spelling1,218/19See Timed Tests Schedule BelowJ218Grading: Proctors:
Spelling3,416/14See Timed Tests Schedule BelowJ218Grading: Proctors:
Vocabulary1,226/319 AM - 1PMJ216Kalonji Bradley-Brooks
Vocabulary3,421/18 9 AM - 1PMJ216
Written Test, AdvantagedAdvantaged311:00 AMJ213Simone Bergmann (Champion)
[/tabcontent]